Bębny szamańskie w muzyce. Warsztat z Xenią Uranovą. 13 kwietnia. Warszawa

 

BĘBEN SZAMAŃSKI to jeden z najstarszych instrumentów znanych człowiekowi. Można wykorzystać go do wchodzenia w trans, stan medytacyjny oraz do tworzenia muzyki. Technika gry na nim jest nieskomplikowana.

><<>><

Ten 4-godzinny warsztat jest dedykowany wszystkim zainteresowanym tradycjami muzycznymi, kulturami świata, bębnami, muzykoterapią, animacją muzyczną jak i tym, którzy nauczają rytmiki, pracują z głosem, tańcem, czy zajmują się rozwojem osobistym i chcieli by rozpocząć lub kontynuować przygodę z muzyką. Zapraszamy do sprawdzenia pełnego programu warsztatu poniżej:

><<>>< ><<>>< ><<>><

BĘBEN od początku był zresztą czymś więcej niż tylko instrumentem muzycznym rozumianym w taki sposób, w jaki pojmujemy to dzisiaj. Szczególnym rodzajem bębnów są bębny obręczowe zbudowane z zazwyczaj okrągłej ramy na którą naciągało się skórzaną membranę. Uderzając w nią ręką bądź specjalną pałką możliwe jest wydawanie niskich, głębokich, wibrujących dźwięków. Bębny tego rodzaju służyły szamanom, szczególnie tym zamieszkałym w Eurazji do wchodzenia w trans. Szamański bęben to jak mówi się w tradycjach szamanistycznych wierzchowiec, którego szaman dosiada, aby podróżować po światach normalnie niedostępnych ludziom.
Odwiedzając górne i dolne królestwa zdobywał on informacje potrzebne dla swoich współbratymców, leczył ich czy pośredniczył w kontaktach z bóstwami oraz przodkami.Współcześnie możemy wykorzystać ten niezwykły instrument do tego samego celu co szaman – do wchodzenia w trans. Pod wpływem wibrujących, powtarzalnych dźwięków możliwe jest wejście w stan uważnego relaksu, w którym dane jest nam wejrzeć w głąb siebie, otrzymać odpowiedź na nurtujące nas pytanie, wspomóc się w rozwiązywaniu problemów czy poszukać inspiracji. Na bębnach szamańskich można grać w grupie lub solo, tworząc szeroki zakres rytmów i krajobrazów dźwiękowych od szybkich do tańca przy żywym ogniu, po powolne medytacyjne wsłuchiwanie się w pojedyncze uderzenia. Intuicyjne granie to odnalezienie swojego własnego rytmu i nauka wyrażania go oraz dostrajania się do innych, aby zgłębiać i dzielić się poprzez grę swoimi wewnętrznymi przeżyciami, poznawać siebie i wchodzić w
rezonans z bijącym sercem Matki Ziemi, prarytmem.

TEORIA:
1. Dlaczego bębny wpływają na zdrowie, psychikę i dobre samopoczucie? Fakty i obserwacje.
2. Bęben szamański. Jaki to bęben?
3. Trans. Jakie oddziaływanie na psychikę i ciało?
4. Bębnienie jako praktyka uważności.

PRAKTYKA:
1. Synchronizacja rytmiczna i doznanie wspólnego rytmu.
2. Kreowanie własnych rytmów.
3. Gra na bębnie szamańskim.
4. Natura Rytmu.
5. Naad Joga. Praktyka głosu i oddechu w medytacji wokalnej.
6. Improwizacja i pieśń serca.

+++ Zabierz ze sobą twój bęben szamański. Jeśli nie masz swojego bębna obręczowego (np.szamański lub inny) to poinformuj mnie o tym.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Data:  13. 04. 2019
Godzina: 11.50- 16.00

ADRES:

Pytania i zgłoszenia: [email protected]

-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-

Xenia Uranova
-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-
jest rosjanką, mieszka w Polsce. Jest praperformerką, muzykiem, podróżniczką, treneremrytmu, animatorką kultury, entuzjastką terapii dźwiękiem oraz założycielką globtrotterskiej szkoły gry na bębnach obręczowych i rytmiki orientu pod nazwą TAKITA. Xenia pragnie się dzielić zdobytymi doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami i kompetencjamio naturze rytmu i światowych tradycjach muzyki, zarówno jak i technikach gry na bębnachobręczowych. Na własnym koncie ma wiele przeprowadzanych warsztatów w Polsce i zagranicą. Zgłębia ona również zagadnienia filozofii, praktyk cielesnych i mentalnych oraz zasadyfunkcjonowania natury i zjawisk w społeczeństwach. Kocha naturę i popiera holistyczny sposób bycia.

Więcejo Xenii : www.xeniauranova.com
https://web.facebook.com/xeniauranova/

Do zobaczenia!