Bębny obręczowe w terapii dźwiękiem. Warsztat y muzyczne.

 

Tradycyjnie stosowana terapia dźwiękiem sięga czasów plemiennych. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu australijscy Aborygeni leczyli dźwiękiem instrumentu ‘yidaki’. Szamani północy – za pomocą bębnów. Starożytni kapłani egipscy stosowali dźwięki samogłoskowe. Badania nad akustyką wnętrza piramid wskazują, że były one zaprojektowane również w celu wzmocnienia dźwięków podczas ceremonii. W krajach typu Indie istnieje oddzielna dziedzina jogi – Joga dźwięku, a ich kultura muzyczna jest niezmiernie bogata i nastawiona na odbiór holistyczny. W kulturach rdzennych mamy tak zwane pieśni medycyny. Na Cyprze w swoich ceremoniach kapłanki posługiwały się bębnami i głosem. Dźwięk odgrywa istotną rolę w tradycjach religijnych i odłamach mistycznych typu Sufizm. W tybetańskich, koreańskich i innych tradycjach buddyjskich jest on ważnym narzędziem do wchodzenia w odpowiednie stany medytacyjne. W Polsce oficjalnie terapia dźwiękiem jest dość nową dziedziną. W USA pojawiła się ona od lat 30-tych, a w Niemczech funkcjonuje od kilkudziesięciu lat.
Instrumentami, które nazywamy instrumentami terapeutycznymi, są m.in. gongi, dzwony, misy, flety, drumle, didgeridoo, monochordy, cytry oraz bębny (przede wszystkim bębny obręczowe). Część z nich ma właściwości o niskim i głębokim brzmieniu. Kojarzą się symbolicznie z wibracją ziemi.

RYTM – jest istotą naszej natury – opiera się na pulsacji. Istnieje w naszych ciałach, sercach i oddechu. Pojawia się zarówno w wibracjach atomów, w cyklach sezonów, tykaniu zegara i orbicie ziemi. Nie ma żadnej części kreacji, która by go nie zawierała. Wszystko ma rytm i gdy jesteśmy w synchronii z nim – życie płynie. Poprzez rytm możesz znaleźć spokój w chaosie i harmonię w niezgodzie.

-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:

Poniżej tematy, z którymi będziemy pracować podczas warsztatów.
Ps. Opcjonalnie – technika gry na bębnie typu Tar.

TEORIA:
1. Dlaczego bębny wpływają na zdrowie, psychikę i dobre samopoczucie. Fakty i obserwacje naukowe z uwagi na terapię dźwiękiem.
2. Rodzaje bębnów i techniki gry.
3. Bęben szamański. Jaki to bęben?
4. Trans, puls, fale mózgowe, oddech. Czym one są? Współzależność tych zjawisk w ciele człowieka i ich oddziaływanie na psychikę i ciało.
5. Stan Alfa.
6. Bębnienie jako praktyka uważności.

PRAKTYKA:
1. Synchronizacja rytmiczna w ruchu i doznanie wspólnego Pulsu.
2. Kreowanie własnych rytmów sylabizowaniem metodą klasycznej muzyki hinduskiej?
3. Gra na bębnie szamańskim.
3. Stan Alfa – technika relaksacji i uważności.
4. Naad Joga. Praktyka głosu i oddechu w medytacji wokalnej.
5. Improwizacja i pieśń serca.

DODATKOWO:
Jest możliwość godzinnej nauki gry technikami palcowymi na bębnie obręczowym dla tych, którzy chcą oswoić bęben obręczowy typu Tar (bendir). Opis rodzaju bębnów znajdą państwo pod linkiem w wyszukiwarce czy youtube.
https://www.facebook.com/notes/353467914834104/

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Data: 1 4 pazd. 2018
Godzina: 11-16.30
Adres: Szaflarska 9a, 01-812 Warszawa

Inwestycja:
koszt 180 zł za 4h godzinny warsztat. Opcjonalnie dodatkowo
lekcja techniki gry na bębnie typu Tar – 50 zł/
PROMOCJA 160zł / 40 zł przy wpłacie do 5 pazd. 2018.
>>>>>
Limit uczestników- 15 osób. Kolejność według zgłoszeń wraz z zaliczkami. Jeśli nie masz swojego bębna obręczowego (np.szamański lub inny) poinformuj mnie o tym.

Aby zarezerwować miejsce należy wysłać maila na adres [email protected] z chęcią uczestnictwa. W odpowiedzi dostaną Państwo numer konta i wszystkie niezbędne szczegóły.
>>> >>Po wpisaniu na listę decyduje kolejność wpłaty zaliczki. Obowiązuje limit miejsc.

-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:

Xenia Uranova
jest rosjanką, mieszka w Polsce. Jest praperformerką, muzykiem, podróżniczką, trenerem rytmu, animatorką kultury, entuzjastką terapii dźwiękiem oraz założycielką globtrotterskiej szkoły gry na bębnach obręczowych i rytmiki orientu pod nazwą TAKITA.
Xenia pragnie się dzielić zdobytymi doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami o naturze rytmu i światowych tradycjach muzyki, zarówno jak i technikach gry na bębnach obręczowych. Na własnym koncie ma wiele przeprowadzanych warsztatów w Polsce i za granicą. Zgłębia ona również zagadnienia filozofii, praktyk cielesnych i mentalnych oraz zasady funkcjonowania natury i zjawisk w społeczeństwach. Kocha naturę i popiera holistyczny sposób bycia.

Więcej o Xenii:www.xeniauranova.com
https://web.facebook.com/xeniauranova/

Do zobaczenia!